W Staszowie corocznie odbywa się pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. W tym roku (2020) wyruszyła jako jubileuszowa, "w 200 rocznicę cudu uwolnienia Staszowa od zarazy".
Od dawna miałem wątpliwości, co do daty i numeracji pielgrzymek, które niestety potwierdzają się. Organizatorzy opierają się na cytacie ks. Wawrzyńca Sieka - znakomitego kronikarza historii Staszowa, który w „Opisie historycznym parafii i miasta Staszów” (wyd. w 1918 roku) wspominał:
Data 1821 nie zgadza się z historią epidemii w Polsce, dlatego postanowiłem trochę poszukać i bardzo szybko znalazłem. Mam niemal pewność, że data podana przez Ks. Sieka jest błędna, być może na skutek omyłki drukarskiej. Potwierdzeniem jest wyciąg z archiwów sulisławskich podany przez ks. Wiśniewskiego w opisie dekanatu sandomierskiego (1915 r., 277 strona)
Powyższą datę uwiarygadnia także chronologia zapisów i umieszczenie jej pomiędzy wpisami z 1827, 1828 i 1832 .. .roku.
Kolejne źródła , tj. tablice w kościele pw. św. Bartłomieja, cytowane przez ks. Wiśniewskiego
Datę 1831 roku potwierdzają także źródła historyczne, które podają rok 1831 jako ten, w którym panowała w Polsce epidemia cholery, przywleczona z krajów azjatyckich.
Mam wrażenie, że ze względu na pamięć historyczną Staszowa, należałoby sprawę wyprostować. Nic to nie umniejsza wspaniałej tradycji, a ma duże znaczenie historii naszego miasta. Mam więc nadzieję, że w 2030 roku staszowianie ponownie wyruszą na 200. pieszą pielgrzymkę do Matki Boskiej Sulisławskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz